Haberler

Boyun Fıtığı Baş Döndürürmü

Boyun Fıtığı Sonuçları

Boyun fıtığı son zamalarda karşılaşılan sağlık sorunlarından birtanesi diyebiliriz. Bilhassa yaşda ilerledikçe artık kişilerin boyun bölgesindeki yapı deforme olmakta, mekaniksel problemleride beraberinde getirmektedir.

Boyun fıtığı mekaniksel bir problemdir.

Boyun fıtığı bölgesinde 7 tane servikal omur bulunmaktadır. Bu bölgedeki kemikler başın hareketi ile birlikte yerinden oynamaktadır. Eğer zamanla kişi doğru pozisyonda durmuyor ise yada çok stresli bir hayatı var ise buradaki kemikler zamanla aşınacak ve yerinde kaymaya başlayacaktır. Sonrasında ise kemiklerin arasındaki dengeyi sağlayan disklerin yapısının bozulması ile fıtık oluşumu ortaya çıkmaktadır.

Boyun Ağrısı
Boyun Ağrısı Egzersizleri

Boyun fıtığı ileri seviyelerde sinire baskı yapabilmektedir.

Boyun fıtığı eğer sinirlere baskı yapmaya başladı ise, ozaman birçok sorunda beraberinde gelecektir. Bu sorunlardan başlıcaları;

  • Uyuşmalar
  • Ağrı
  • Hareket Kısıtlılığı
  • Mide Bulantısı
  • Göz Kararmısı
  • Baş Dönmesi
  • Kimyasal Eksiklikler

Evet aslında bu konunun cevabını hemen yukarıda vermiş olduk. Dediğimiz gibi boyun fıtığı ileri seviyelerde sinirlere baskı yaparsa baş dönmesi mide bulantısı gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya iseniz ozaman hemen bir hekime başvurun.

Ayrıca boyun bölgenizde sinir deformasyonu var ise oradaki sinir ve kas hücrelerini yenilemek adına fizik tedavi ve rehabilitasyonu sizlere yardımcı olacaktır.

Sinir deformasyonları ortadan kalkana kadar baş dönmesini hissetmeniz normaldir. Ne zaman sinirler yenilenir, sinirler üzerindeki baskı ortadan kalkar sizinde bu baş dönmeniz ortadan kalkacaktır.

Not: Sinir deformasyonu olan hastaya direk manuel terapi uygulanmaz.

Eğer hastada sinir deformasyonu ileri seviyeye gitti ise o zaman ilk etapta boyun bölgesine manuplasyon teknikleri uygulamak tehlikeli olabilir. Öncelikli olarak kaslar rahatlatılması sonraki aşamalarda manuplasyon teknikleri denenmelidir. Aksi taktirde önüne geçilemez sorunlara sebebiyet verebilir.

Ayrıca Boyun fıtığı ile alakalı sitemizde bu haberede göz atabilirsiniz…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı