Akıllı TelefonHaberlerTeknoloji

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi belli oldu

Çip krizi ve küresel pandemi gibi çeşitli nedenlerden dolayı belirli ölçüde değer kaybeden akıllı telefon sektörü, her geçen gün toparlanmaya devam ediyor. Bunun en büyük nedeni ise son dönemde Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO, Huawei, Honor ve Vivo gibi üreticilerin aktifliğini ciddi oranda artırması.

Peki akıllı telefon sektöründeki son durum ne? Şirketlerin pazar payları ne durumda? Kısa süre önce Canalys tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklandı.

Samsung yine zirvede: İşte akıllı telefon piyasasının pazar payları!

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Apple oldu

Sektörün nabzını yoklayan araştırma firması Canalys tarafından yayınlanan rapora göre 2021’in dördüncü çeyreğine Apple damga vurdu. Bu süreçte satılan akıllı telefonların beşte birinden fazlasını iPhone modelleri oluşturdu. Ayrıca firmanın araştırmacılarına göre Apple’ın bu başarısındaki aslan payı geçtiğimiz yılın eylül ayında tanıtılan iPhone 13 serisine gidiyor.

Canalys’den Sanyam Chaurasia, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

Apple, iPhone 13 serisinin üst düzey performansıyla üç çeyrek sonra akıllı telefon pazarında zirveyi geri aldı. Bunun dışında Çin’de emsalsiz bir performans göstererek üst üste altı hafta boyunca zirvede yer aldı. Bunun sebebi ise iPhone modellerinin fiyatlarının diğer amiral gemisi cihazlarınınkine göre oldukça rekabetçi olması.

Apple, 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 22’lik pazar payıyla birinci, Samsung yüzde 20 ile ikinci, Xiaomi yüzde 12 ile üçüncü, OPPO yüzde 9 ile üçüncü ve vivo ise yüzde 8 ile beşinci sıradan kendine yer buldu. ABD yaptırımları nedeni ile sektördeki ağırlığını uzun zaman önce kaybeden Huawei ise dünyanın en büyük beş akıllı telefon üreticisi listesinde yer almadı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı