HaberlerTeknoloji

Huawei’nin düşüşü sürüyor: Yıllık veriler açıklandı

2019 yılında Çin devleti ile doğrudan bağlantısı olduğu gerekçesi ile kara listeye alınan Huawei, yaptırımların yarattığı tahribatın yaralarını sarmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bu süreçte ürünlerinin ABD’de satışının yasaklanması, TSMC gibi yarı iletken üreticileri ile Kirin işlemcileri konusunda yaptığı anlaşmaların bozulması ve Google desteğini kaybetmesine kadar birçok yaptırımla karşı karşıya kalan şirket, yakın zamanda açıklanan yıllık verilere göre ciddi bir sıkıntının eşiğinde. Ancak şirkette tüm bu gelişmelere rağmen olumlu bir havanın hakim olduğunu da belirtelim.

ABD yaptırımlarına maruz kalan Huawei’nin yol haritası belli oldu!

Huawei, yüzde 28,9 gelir düşüşü yaşadı

Halihazırda ABD tarafından uygulanan yaptırımların gölgesinde faaliyetlerini sürdüren şirketin maddi anlamda önemli noktalarda düşüş yaşadığı biliniyordu. Kısa süre önce açıklanan yıllık raporlarla durumun vahim olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

Huawei, 2020 yılına kıyasla satış gelirlerinde büyük bir düşüş yaşadı. Şirket, 2021 yılında yaklaşık 100 milyar dolarlık bir gelir elde ederken, geçtiğimiz yılın verileri ile karşılaştırıldığında yüzde 28,9’luk düşüşe engel olamadı. Aynı zamanda yılın dördüncü çeyreğinde 30 milyar dolarlık gelir elde eden şirket, bir önceki çeyreğe göre yüzde 19’luk düşüş yaşadı.

Özellikle Google desteğini kaybetmesinin ardından kritik bir hamle yaparak HarmonyOS işletim sistemini kullanıma sunan, halihazırda devam eden çip yasağını da Çin’de çeşitli yarı iletken üreticileri ile ortaklaşa kurulması planlanan tesislerde çözmek için yoğun mesai harcayan Huawei, açıklanan verileri göre bir süre daha maddi anlamda sıkıntı yaşayacak gibi görünüyor.

Ancak Huawei’nin şu anki başkanı Guo Ping, şirketin geleceği konusunda oldukça umutlu. Zira faaliyet alanlarının hızla büyüdüğünü ifade eden Ping, yaşanan darboğaza rağmen ideallerini sürdürmeye devam edeceklerini ve ilerleyen dönemlerde tekrardan eski günlerine kavuşacaklarını açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı